Oscar 2015: Výsledky

Oscar 2015: Výsledky | Fandíme filmu
87. ceny Americké filmové akademie jsou rozdány.

Oscary za filmy uvedené v roce 2014 jsou rozdány a níže najdete kompletní přehled nominovaných, společně se zvýrazněnými vítězi. Absolutním vítězem se stal Birdman, který si odnesl cenu za nejlepší film, nejlepší režii i nejlepší původní scénář. Zároveň je také společně s Granhotelem Budapešť snímkem s nejvyšším počtem sošek. Birdman si čtvrtou sošku nepřekvapivě odnesl za kameru, Grandhotel pak ovládl technické kategorie, když si audiovizuálně jedinečný snímek po právu odnesl ceny za výpravu, kostýmy, masky a hudbu.

Jediným dalším snímkem s větším množstvím cen byl překvapivě Whiplash, což bylo velice příjemným zpestřením jinak téměř zcela předvídatelného večera. Jediným dalším překvapením pak byl snad jen Oscar pro animovanou Velkou šestku, která je pro mnohé jen spotřebním zbožím. Předávací ceremoniál přinesl jen minimum momentů, o kterých by se druhý den mluvilo a moderátor Neil Patrick Harris ani zdaleka nezářil, zvlášť v porovnání s tím, na co jsme od něj zvyklí z předávání cen Tony. I když je pravdou, že v tomhle případě měl jen minimální prostor. 87. ročník cen Akademie je tak za námi a my se pomalu můžeme začít soustředit na to, které filmy budou o zlatou sošku bojovat příště.  

Nejlepší film

  • Americký sniper (American Sniper)
  • Birdman
  • Chlapectví (Boyhood)
  • Grandhotel Budapešť (The Grand Budapest Hotel)
  • Kód Enigmy (The Imitation Game)
  • Selma
  • Teorie všeho (The Theory of Everything)
  • Whiplash

Nejlepší režie

  • Alejandro Iñárritu - Birdman
  • Richard Linklater - Chlapectví
  • Bennett Miller - Hon na lišku (Foxcatcher)
  • Wes Anderson - Grandhotel Budapešť
  • Morten Tyldum - Kód Enigmy

Nejlepší adaptovaný scénář

  • Jason Hall - Americký sniper
  • Graham Moore - Kód Enigmy
  • Paul Thomas Anderson - Inherent Vice
  • Anthony McCarten - Teorie všeho
  • Damien Chazelle - Whiplash

Nejlepší původní scénář

  • Alejandro Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo - Birdman
  • Richard Linklater - Chlapectví
  • E. Max Frye, Dan Futterman - Hon na lišku
  • Wes Anderson, Hugo Guinness - Grandhotel Budapešť
  • Dan Gilroy - Slídil (Nightcrawler)

Nejlepší herec v hlavní roli

  • Steve Carell - Hon na lišku
  • Bradley Cooper - Americký sniper
  • Benedict Cumberbatch - Kód Enigmy
  • Michael Keaton - Birdman
  • Eddie Redmayne - Teorie všeho

Nejlepší herečka v hlavní roli

  • Marion Cotillard - Dva dny, jedna noc (Deux jours, une nuit)
  • Felicity Jones - Teorie všeho
  • Julianne Moore - Still Alice
  • Rosamund Pike - Zmizelá (Gone Girl)
  • Reese Witherspoon - Divočina (Wild)

Nejlepší herec ve vedlejší roli

  • Robert Duvall - Soudce (The Judge)
  • Ethan Hawke - Chlapectví
  • Edward Norton - Birdman
  • Mark Ruffalo - Hon na lišku
  • J.K. Simmons - Whiplash

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

  • Patricia Arquette - Chlapectví
  • Laura Dern - Divočina
  • Keira Knightley - Kód Enigmy
  • Emma Stone - Birdman
  • Meryl Streep - Čarovný les (Into the Woods)

Nejlepší celovečerní animovaný film

  • Velká šestka (Big Hero 6)
  • Škatuláci (The Boxtrolls)
  • Jak vycvičit draka 2 (How to Train Your Dragon 2)
  • Píseň moře (Le Chant de la Mer)
  • Kaguyahime no monogatari (The Tale of the Princess Kaguya)

Nejlepší cizojazyčný film

  • Ida
  • Leviathan (Leviafan)
  • Mandarinky (Mandariinid)
  • Timbuktu
  • Divoké historky (Relatos salvajes)

Nejlepší původní hudba

  • Grandhotel Budapešť - Alexandre Desplat
  • Kód Enigmy - Alexandre Desplat
  • Interstellar - Hans Zimmer
  • Mr. Turner - Gary Yershon
  • Teorie všeho - Jóhann Jóhannsson

Nejlepší původní píseň

  • Everything Is Awesome (Lego příběh) - Hudba a slova: Shawn Patterson
  • Glory (Selma) - Hudba a slova: John Stephens a Lonnie Lynn
  • Grateful (Beyond the Lights) - Hudba a slova: Diane Warren
  • I'm Not Gonna Miss You (Glen Campbell: I'll Be Me) - Hudba a slova: Glen Campbell a Julian Raymond
  • Lost Stars (Love song) - Hudba a slova: Gregg Alexander a Danielle Brisebois

Nejlepší kamera

  • Birdman - Emmanuel Lubezki
  • Grandhotel Budapešť - Robert Yeoman
  • Ida Lukasz Zal a Ryszard Lenczewski
  • Mr. Turner - Dick Pope
  • Nezlomný (Unbroken) - Roger Deakins

Nejlepší střih

  • Americký sniper - Joel Cox and Gary D. Roach
  • Chlapectví - Sandra Adair
  • Grandhotel Budapešť - Barney Pilling
  • Kód Enigmy - William Goldenberg
  • Whiplash - Tom Cross

Nejlepší vizuální efekty

  • Captain America: Návrat prvního Avengera (Captain America: The Winter Soldier) - Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill a Dan Sudick
  • Úsvit Planety opic (Dawn of the Planet of the Apes) - Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett a Erik Winquist
  • Strážci galaxie (Guardians of the Galaxy) - Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner a Paul Corbould
  • Interstellar - Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter a Scott Fisher
  • X-Men: Budoucí minulost (X-Men: Days of Future Past) - Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie a Cameron Waldbauer

Nejlepší výprava

  • Grandhotel Budapešť - Adam Stockhausen (výprava), Anna Pinnock (dekorace)
  • Kód Enigmy - Maria Djurkovic (výprava), Tatiana Macdonald (dekorace)
  • Interstellar - Nathan Crowley (výprava), Gary Fettis (dekorace)
  • Čarovný les - Dennis Gassner (výprava), Anna Pinnock (dekorace)
  • Mr. Turner - Suzie Davies (výprava), Charlotte Watts (dekorace)

Nejlepší kostýmy

  • Inherent Vice - Mark Bridges
  • Grandhotel Budapešť - Milena Canonero
  • Čarovný les - Colleen Atwood
  • Zloba - Královna černé magie (Maleficent) - Anna B. Sheppard a Jane Clive
  • Mr. Turner - Jacqueline Durran

Nejlepší masky

  • Hon na lišku - Bill Corso a Dennis Liddiard
  • Grandhotel Budapešť - Frances Hannon a Mark Coulier
  • Strážci galaxie - Elizabeth Yianni-Georgiou a David White 

Nejlepší zvuk

  • Americký sniper - Alan Robert Murray a Bub Asman
  • Birdman - Martin Hernández a Aaron Glascock
  • Whiplash
  • Interstellar - Richard King
  • Nezlomný - Becky Sullivan a Andrew DeCristofaro

Nejlepší střih zvuku

  • Americký Sniper - Alan Robert Murray a Bub Asman
  • Birdman - Martin Hernández a Aaron Glascock
  • Hobit: Bitva pěti armád - Brent Burge a Jason Canovas
  • Interstellar - Richard King
  • Nezlomný - Becky Sullivan a Andrew DeCristofaro

Nejlepší celovečerní dokument

  • CitizenFour
  • Hledání Vivian Maier (Finding Vivian Maier)
  • Last Days in Vietnam
  • Le sel de la terre (The Salt of the Earth)
  • Virunga

Nejlepší krátký dokument

  • Crisis Hotline: Veterans Press 1
  • Joanna
  • Our Curse
  • The Reaper (La Parka)
  • White Earth

Nejlepší krátký animovaný film

  • The Bigger Picture
  • The Dam Keeper
  • Feast
  • Me and My Moulton
  • A Single Life

Nejlepší krátký hraný film

  • Aya
  • Boogaloo and Graham
  • Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak)
  • Parvaneh
  • The Phone Call

Čestného Oscara dostanou:        

  • Jean-Claude Carrière
  • Hayao Miyazaki
  • Maureen O'Hara
  • Harry Belfonte

Související články

Nejnovější videa z našeho youtube kanálu!

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu

© 2011 - 2019 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest