TOP 10: Nejlepší horory nového tisíciletí

TOP 10: Nejlepší horory nového tisíciletí | Fandíme filmu Zobrazit další 1 obrázek
Všichni chováme v úctě Vymítače, Rosemary, Vetřelce, Shining nebo Psycho. Jaké horory stojí za to po přelomu letopočtu?
  1. 10. Identita
  2. 5. Kruh

Ze zámoří nám kvůli popkulturní provázanosti proniká Halloween, v neděli nás čekají křesťanské Dušičky. Podzim je v plném proudu, odpoledne je brzy tma a v kinech v tomhle období zkrátka a dobře tradičně běží nové horory. Letos ten výběr není a nebude nijak zářivý, takže proč nesáhnout po něčem starším, prověřeném. Klasiky od Hitchcocka, Romera nebo Carpentera mají své neotřesitelné místo na slunci (v tomhle případě tedy spíš při měsíčku), tentokrát jsme se však podívali na výrazně mladší kousky. Dnešní žebříček připomíná ty nejlepší horory, které vznikly po roce 2000.

Při sestavování žebříčku jsme se rozhodli vybírat podle preferencí filmových fanoušků, a protože jsme v Česku (a na Slovensku), kouknuli jsme se, jaké horory označili po přelomu letopočtu za nejlepší uživatelé ČSFD, největší místní filmové databáze. Po odfiltrování různých, dokumentů, akčních filmů, animáků a lehce strašidelných kriminálek z Asie, o kterých většina z vás pravděpodobně nikdy neslyšela, se nám urodila následující desítka:

10. Identita

Lehce opomíjená vyvražďovací detektivka, zjevně vzdávající hold Alfredovi Hitchcockovi a jeho Psychu. Uprostřed běsnící bouře je skupinka cizinců odříznuta od okolního světu v opráskaném motelu uprostřed ničeho. Po vzoru Deseti malých černoušků začínají jednotliví návštěvníci umírat a s postupem času je zřejmé, že vrahem musí být jeden z nich. Nebo snad ne? John Cusack, Alfred Molina a Amanda Peet táhnou žánrovou jednohubku, která vás nechá přemýšlet nad identitou vraha až do samého konce.

9. Ať vejde ten pravý

Spíše než strašidelný je švédský snímek z roku 2008 značně melancholický, až depresivní. Tomasi Alfredsonovi (Jeden musí z kola ven) se podařilo v kulisách zasněženého severského sídliště a přilehlého lesíka vytvořit skličující atmosféru, ve které rozehrává překrásně srdečný a zároveň silně znepokojující vztah mezi dětskou upírkou a divným klukem od sousedů. Pokud vám nesedí švédština, můžete zkusit slušný americký remake, na kterém si prořezával zuby Matt Reeves, režisér Úsvitu Planety opic.

8. REC

První díl populární zombie série využil možností techniky found footage na maximum, když dokumentární filmaře nechal natočit jednu obyčejnou směnu španělských hasičů. Ta se rychle mění v opravdu neobyčejnou, když se záchranáři vypraví do děsivého činžovního domu, který by po chvíli možná nejraději sami zapálili. Závěrečná pasáž natáčená nočním viděním podle některých překonává obdobnou scénu z Mlčení jehňátek

7. Sirotek

Dodnes nejlepší film Jaume Colleta-Serry si místo nadpřirozena pohrává s děsem každodennosti a paranoiou. Středostavovská americká rodinka ve filmu adoptuje malinko zvláštní, ale nesmírně inteligentní holčičku, která už v životě zažila mnoho zlého a vlastně jí bude stačit jen trocha lásky a pozornosti. Nebo snad ne? Kolem dívky se brzy začnou dít podivné a značně děsivé a věci a jak už to tak v podobných filmech bývá, prakticky nikdo z dospělých nevěří, že by za ně mohla být zodpovědná právě ona. Kromě mladé Isabelle Fuhrman ve filmu září vždy skvělá Vera Farmiga v roli adoptivní matky a ve vedlejší úloze se mihne Karel Roden.

6. Úsvit mrtvých

Ortodoxní fanoušci Romerova originálu lomili rukama nad rychlými zombies a ztrátou původního poselství, my ostatní jsme nadšeně výskali nad perfektní zombie zábavou. První celovečerák Zacka Snydera (300, Muž z oceli) pomáhal redefinovat populární subžánr do současné sexy podoby, z jaké těží třeba i seriál The Walking Dead. Snímek se s ničím nepáře, od prvního okamžiku na vás hrne zombie akci a lehce šokantní momenty se střídají s vytříbeným černým humorem a labužnickým kosením tlejících těl. Úsvit navíc „neudělal“ jen Snydera, jedná se také o první skutečně úspěšný projekt scenáristy Jamese Gunna (Strážci Galaxie) a skladatele Tylera Batese (300, Strážci Galaxie). 

Další kapitola »

Galerie: 2

TOP 10: Nejlepší horory nového tisíciletí | Fandíme filmu TOP 10: Nejlepší horory nového tisíciletí | Fandíme filmu

Související články

Nejnovější videa z našeho youtube kanálu!

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu

© 2011 - 2020 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest