Nebýt Josefa Čapka, nejspíš bychom nikdy nepoznali výraz „robot“, který použil ve slavné divadelní hře R.U.R. jeho bratr Karel. (Hra vznikla v roce 1920, v roce 1938 se dočkala zpracování v podobě krátkometrážního filmu z britské produkce). Roboti, androidi nebo kyborgové jsou dost často nedílnou součástí sci-fi filmů a od první poloviny minulého století už se divákům stihl představit nespočet různých druhů, které se lišily vzhledem nebo naprogramováním. Pomáhali či byli hrozbou, dokázali rozveselit či postrašit. Mnozí z nich se vedle lidských hrdinů neztratili a získali si velikou popularitu. Vydali jsme se proti proudu řeky času, abychom vám připomněli ty nejvýznamnější.
Maria (1927)
Výskyt: Metropolis
Výrobce: Rotwang
Druh: Robot
Maria z německého filmu Metropolis z roku 1927 je jedním z prvních robotů, kteří vkročili na stříbrné plátno. Patří mezi nejstarší a nejznámější roboty ve filmové historii, takže si čestné místo tady rozhodně zaslouží. Děj se odehrává v budoucnosti v obrovském městě Metropolis, kde je společnost rozdělena na bohatou smetánku a vědce, kteří žijí na povrchu, zatímco dělnická třída otročí a přežívá pod městem. Mezi oběma stranami je cítit silné napětí a na scénu vstupuje zlý antropomorfní robot Maria, kterou vytvořil vyšinutý vědec Rotwang. Tady můžeme pozorovat jistou podobnost s Frankensteinem, kde se také člověk pokoušel hrát na Boha vytvořením života.
Němému černobílému snímku se ani dnes nedá upřít opulentní vizuál, jehož součástí je právě i ikonický stříbrný ženský robot. Strašidelná prázdná tvář robota, mírně otevřené rty a výrazné ženské křivky ve filmu byly předmětem znechucení a fascinace. Devět dní, jež musela v kostýmu robota (inspirovaného uměleckým stylem art deco) během chladné zimy roku 1926 strávit, bylo pro devatenáctiletou herečku Brigitte Helm utrpením. Designem Marie se o desítky let později viditelně inspirovali tvůrci u robota C-3PO v prvních Star Wars.