Star Wars: Poslední z Jediů: Podle studie za hate mohou i političtí aktivisté

Star Wars: Poslední z Jediů: Podle studie za hate mohou i političtí aktivisté | Fandíme filmu
Lucasfilm
Zobrazit dalších 6 obrázků
Jsou lidé, kterým se The Last Jedi regulérně nelíbil, pak jsou tu diváci, kteří v něm hledají liberální propagandu. Podle studie je část nenávisti organizovaná.
  1. Kapitola č.1
  2. Kapitola č.2
  3. Kapitola č.3

Bay dále dělí negativní tweety na tři skupiny. Na tweety skutečných fanoušků, kteří byli s filmem nespokojení z důvodů spojených s filmem jako takovým. Druhou skupinu tvoří trollové, čili běžní rozvraceči veřejných diskusí, kteří se prostě snaží okolí naštvat, jít proti proudu, kazit svojí přítomností diskusi, bavit se rozčilením druhých a strhávat na sebe pozornost. A pak jsou tu politicky motivované tweety, které tvoří zhruba padesát procent negativních tweetů! Tyhle tweety nebyly motivované fanouškovskou nespokojeností, ale politickou agendou, šlo často o nastrčené loutky, zangažované trolly nebo dokonce boty. Takové tweety jsou nezřídka zveřejňovány organizovaně, cíleně a Bay je připisuje ultrakonzervativcům, krajní pravici a Rusku.

Proč podobní politicky motivovaní trollové předstírají, že jsou naštvaní fanoušci Star Wars? Příznivci Hvězdných válek nejsou jedinou fanouškovskou skupinou, kam politicky motivovaní uživatelé infiltrují, pouze jsou skupinou opravdu velkou a zřejmě v současnosti také jedinou, kde podobná činnost byla analyzována. Někteří trollové náležitost do podobných fanouškovských komunit používají pouze jako alibi nebo jako zástěrku pro svou jinou rozvratnou činnost. Někteří aktivisté zase skupiny fanoušků vnímají jako příležitost, jak šířit dezinformační kampaň a vyvolávat rozbroje mezi lidmi, ke kterým by se politicky laděné zprávy bez obalu nedostaly.

Trollové, boti, loutky a političtí aktivisté zneužívají popkulturní debatu k šíření ultrapravicových názorů, k diskriminaci pohlaví, rasy nebo sexuality. Cílené organizované (politicky motivované) kampaně maskované za fanouškovské projevy mají podle Baye za úkol přitáhnout pozornost médií k takovýmto konfliktům a dál tak zveličovat, šířit a podporovat tvrzení, že americká společnost je disfunkční a rozdělená. To podle studie nahrává americkým ultrapravicovým politikům a Ruské federaci. Studie dodává, že skutečně organzizovaná snaha o manipulaci veřejné debaty kolem Posledního z Jediů (či jakéhokoliv jiného podobně výrazného filmu/videohry apod.) je v tuhle chvíli okrajová, ale je dostatečně významná na to, aby se před ní běžní diskutéři měli při svých online toulkách na pozoru.

Co říct závěrem? Že nejrůznější zájmové skupiny zneužívají internet k šíření dezinformací a manipulaci s veřejným míněním, to víme i z českého prostředí. Že něco podobného může být spojené s něčím tak zdánlivě bezelstným, jako je popcornová zábáva, o tom člověk asi nepřemýšlí zrovna denně…

Na závěr Patrick H. Willems na téma "Proč je Poslední z Jediů super":

« Předchozí kapitola

Star Wars: Poslední z Jediů

15.12.2017 | USA, Velká Británie, Mexiko, Irsko
Akční, Sci-Fi, Dobrodružný, Fantasy
Info o filmu

Galerie: 7

Star Wars: Poslední z Jediů: Podle studie za hate mohou i političtí aktivisté | Fandíme filmu Star Wars: Poslední z Jediů: Podle studie za hate mohou i političtí aktivisté | Fandíme filmu Star Wars: Poslední z Jediů: Podle studie za hate mohou i političtí aktivisté | Fandíme filmu Star Wars: Poslední z Jediů: Podle studie za hate mohou i političtí aktivisté | Fandíme filmu Star Wars: Poslední z Jediů: Podle studie za hate mohou i političtí aktivisté | Fandíme filmu Star Wars: Poslední z Jediů: Podle studie za hate mohou i političtí aktivisté | Fandíme filmu Star Wars: Poslední z Jediů: Podle studie za hate mohou i političtí aktivisté | Fandíme filmu

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu | Upravit nastavení soukromí

© 2011 - 2023 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest