Recenze: Já, Simon

Recenze: Já, Simon | Fandíme filmu
Zobrazit dalších 7 obrázků
Odlehčená teenage romance na sebe připoutala především skutečností, že hrdinou je gay a přitom se nejedná o nějaké existenciální drama. Jak se snímek povedl?

Letošní letní sezónu kromě klasických blockbusterů doplnil v ČR i menší snímek s názvem Já, Simon (v originále Love, Simon). Za mořem měl film premiéru již v březnu, k nám se dostal až v červnu, a obecně byl poměrně dobře přijatý. Jedná se o víceméně tradiční teenage film, který však v případě Love, Simon řeší docela aktuální a rozhodně ne lehkovážný problém. Film natočil podle knihy Probuzení Simona Spiera (v originále Simon vs. the Homo Sapiens Agenda) Greg Berlanti, který patří mezi hlavní tvůrce komiksového světa Arrowverse. Jak se jeho výlet za naprosto jiným tématem podařil?

Já, Simon sleduje sedmnáctiletého studenta střední školy Simona Spiera, který je zdánlivě naprosto obyčejný kluk. Má přátele, se kterými tráví většinu času, potrhlé ale milující rodiče, mladší sestru, a vede klasický studentský život. Až na jedno tajemství - nikdo neví, že je gay. On sám tu skutečnost tají, a snaží se přijít na způsob, jak najít štěstí i přesto, že se nemůže naplno projevit. Díky webu s místními drby však objeví přiznání od někoho pod přezdívkou Blue, se kterým si začne dopisovat, a i když se vše zdá být jako splněný sen, věci se vyvinou jinak, než by on sám chtěl.

Jak sem již zmínil, Já, Simon je klasický young adult film, ve kterém nechybí studentský život, ujetí profesoři či lehce ujetí rodiče. Právě ústřední téma je však to, co film odlišuje od všech možných teenage komedií. Téma objevování vlastní sexuální orientace je stále aktuální a film jej poměrně dobře prezentuje, a zasazuje do reality. Filmová realita je však typicky americky-filmově optimistická, a občas máte problém tomu uvěřit. Z mého pohledu by některé věci ve filmu určitě nefungovaly tak optimisticky ve skutečné realitě..

Na druhou stranu nedojde se nějaké extra velké cukrování, a obecně je film hodně pozitivní letní zábava. Komediální prvky se tak akorát omezují na to, aby nebyla zabita ústřední myšlenka. Život Simona, kterého hraje Nick Robinson (Jurský svět), je docela dobře vykreslený, zároveň se ale film hodně zaměřuje na jeho kamarády, kteří mají vlastní problémy a pocity. Nejedná se však o nudné a zdržující odbočky, ale situace rovnoměrně lemující Simonův život.

I přesto má film místy poněkud pomalejší tempo. Děj nenabízí žádné velkolepé momenty, spíše si tak svým tempem plyne. Jednou jsme u Simona doma, pak ve škole, pak domácí party, pak zase doma, zase škola, a tak pořád dokola. Film tak táhnou dopředu především dobře napsané a zahrané postavy, které byly obsazené méně i více známými mladými herci, jako např. Alexandra Shipp (X-Men: Apocalypse), Katherine Langford (13 Reasons Why) či Keiynan Lonsdale (The Flash). Zkušenější jména jako Josh Duhamel či Jennifer Garner pak zůstávají dost v pozadí.

Osobně jsem knihu nečetl, nicméně její autorka Becky Albertalli s filmaři spolupracovala, a nejvíce je to příběhově vidět na postavě tajemného Blue, Simonovy mailové lásky. Skrze celý film na nás scenáristé kují pikle, a nabízí nám hned několik možností, kdo by Blue vlastně mohl být. Jde sice o fajn příběhové tajemství, ve výsledku však na diváka nemá tak silný dopad, jak by mít mohlo. Finále obecně je trochu přehnané, a příběhově působí podivně, a typicky americky, jelikož osobnímu seznámení Simona a Blue přihlíží půlka školy za hlasitého fandění a pokřikování. Proč by se Blue celou tu dobu skrýval, aby se pak odhalil před výskajícím publikem, to hlava nebere.

Kredit se filmu musí připsat i za dobré emotivní momenty, a vykreslení pocitů postav, především pak té ústřední. Z části tomu pomohly i již zmíněné dobré herecké výkony. I jako heterosexuál dokážete Simonovy pocity pochopit, a jeho zklamání v podobě jeho nedobrovolného coming outu, či jeho spokojenost při zamilování do tajemného Blue, mu snadno uvěříte, a dokážete se vcítit do jeho situace.

Ve výsledku je Já, Simon typický americký teenage film, prosluněný až přílišným optimismem, který však dokáže dobře vystihnout emotivní stránky celého příběhu, a především pak postav. Ty jsou dobře napsané, a zahrané neotravnými (až na výjimky) mladými herci. Film je opravdu někdy až moc optimistický, v realitě by spousta věcí těžko fungovala tak hladce a snímek je dle mého pohled do duše gaye především pro heterosexuály. Místy vázne tempo, chybí nějaký vyloženě výrazný moment, ovšem mezi americkými young adult filmy rozhodně Já, Simon patří mezi ty příjemné.

Naše hodnocení
7/10
Hodnocení našich čtenářů

Love, Simon

16.03.2018 | USA
Komedie, Drama, Romantický
Info o filmu

Galerie: 8

Recenze: Já, Simon | Fandíme filmu Recenze: Já, Simon | Fandíme filmu Recenze: Já, Simon | Fandíme filmu Recenze: Já, Simon | Fandíme filmu Recenze: Já, Simon | Fandíme filmu Recenze: Já, Simon | Fandíme filmu Recenze: Já, Simon | Fandíme filmu Recenze: Já, Simon | Fandíme filmu

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu

© 2011 - 2021 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest