Rychle a zběsile 10: První ohlasy pro další díl Dieselovy ságy jsou tu

Rychle a zběsile 10: První ohlasy pro další díl Dieselovy ságy jsou tu | Fandíme filmu
Universal Pictures
Zobrazit další 3 obrázky
Novináři z premiéry v Římě hlásí, že se film snaží napodobit Avengers: Infinity War. Hodně se mluví o „jokerovském“ záporákovi.

Desátý díl série Rychle a zběsile má za sebou slavnostní premiéru v Římě. Sociální sítě jsou plné fotek celebrit v róbách, ale co jde důležitější, jsou tu první ohlasy. O filmu zatím nemluví zkušení kritici, ale především novináři, kteří byli na premiéru vyslaní primárně kvůli rozhovorům. Nicméně to vypadá, že Rychle a zběsile 10 je natolik snadno uchopitelný film, že si i z pár dosavadních reakcí snadno uděláme celkem jasnou představu:

Zjednodušeně řečeno, nový režisér Louis Leterrier natočil zkrátka a dobře další Rychle a zběsile. Zase je to série automobilových akčních scén, které tu a tam přeruší povědomé řečičky o tom, jak je důležitá rodina a propojuje to divoká zápletka. Záleží asi více méně na vás, jestli vám styl série sedí nebo ne. Na první pohled to vypadá, že se desítka nijak zásadně neliší od předchozích dílů. Ti, které si sérii zjevně užívají píší o tom, že jde pořád o popcornovou zábavu. Novináři, kterým už dříve série přišla vyčpělá, přijde vyčpělá pořád – nic zásadního se nezměnilo.

Tu a tam někdo napíše, že je desítka lepší, než devítka, další novinář to zase vidí opačně. Zjevně půjde o osobní vkus či momentální naladění, žádné opravdu zásadní rozdíly, které by teoreticky někdo po výměně režiséra mohl očekávat. Žádný z dostupných ohlasů také nezmiňuje nic o tom, že by se výměna režiséra za pochodu a zkrácený čas na dokončení filmu nějak viditelně podepsaly na výsledku. V jednom ze zveřejněných tweetů se dočteme, že v desítce dojde na několik „šílených momentů“, jinde zase zaznívá, že desítka neukáže vůbec nic, co by překonalo bláznivé nápady z devítky.

Prakticky všichni novináři zmiňují Jasona Momou v roli záporáka Danteho. Ze všech stran na něj prší chvála. Všichni píší jak je výrazný, zábavný a roli si zjevně užívá. Sálá z něj charisma a baví jej šířit chaos. Občas je popisován jako variace na Jokera. Tu a tam zazní, že jde o jednoho z nejlepších padouchů série vůbec. O dalších nováčcích se prakticky vůbec nemluví. Jde o vedlejší postavy, které nemají moc co předvést.

Když už se mluví o komiksových filmech, „Fast X“ je několikrát přirovnáno k Avengers: Infinity War. Tohle porovnání používali už filmaři při propagaci novinky a vychází ze skutečnosti, že jsou desítka a jedenáctka údajně jeden závěrečný příběh série rozdělený na dvě části. Konec desítky je prý nejpřekvapivější ze všech dosavadních filmů série a někteří novináři se domnívají, že část publika naštve. Někteří diváci prý nevyhnutelně budou mít pocit, že jsme viděli film bez konce.

Snímek obsahuje titulkové scény. V českých kinech se promítá v předpremiérách od nadcházející středy.

Dom Toretto (Vin Diesel) a jeho rodina během řady misí navzdory všem předpokladům přechytračili a předjeli všechny nepřátele, kteří se jim postavili do cesty. Teď čelí dosud nejnebezpečnějšímu protivníkovi: Ze stínů minulosti se vynořuje děsivá hrozba poháněná krvavou touhou po pomstě. Soupeř odhodlaný rodinu rozbít a zničit všechny a všechno, co kdy Dom miloval.

V roce 2011, ve snímku Rychle a zběsile 5, zneškodnili Dom a jeho parta nebezpečného brazilského drogového bosse Hernana Reyese. Na mostě v Riu De Janeiru svrhli jeho impérium. Tehdy však netušili, že Reysův syn Dante (Jason Momoa) to všechno viděl a posledních dvanáct let strávil vymýšlením dokonalé pomsty.

Danteho plán rozhází Torettovu rodinu po celé zeměkouli. Od Los Angeles, přes římské katakomby, Brazílii, Londýn a Portugalsko až po Antarktidu. Vzniknou nová spojenectví a znovu se vynoří staří nepřátelé. Vše se však změní v momentě, kdy Dom zjistí, že hlavním cílem Danteho pomsty je jeho osmiletý syn (Leo Abelo Perry).

Ve známých rolích se z předchozích filmů vracejí také Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Ludacris, Nathalie Emmanuel, Jordana Brewster, Sung Kang, Jason Statham, John Cena, Scott Eastwood, Helen Mirren a Charlize Theron. Ty nově doplňují: Brie Larson jako Tess, agentka Agentury, která jedná na vlastní pěst. Alan Richtson jako Aimes, nový šéf Agentury, který nemá pro Domovu partu stejné pochopení jako jeho předchůdce, Pan Nikdo. Daniela Melchior jako brazilská pouliční závodnice se silnou vazbou na Domovu minulost. A Rita Moreno jako babička Toretto.

Režíruje Louis Leterrier. Datum premiéry je ohlášené na 18. května 2023.

Foto: Universal

Zdroje: The Direct, The Wrap, Variety, Joblo

Galerie: 4

Rychle a zběsile 10: První ohlasy pro další díl Dieselovy ságy jsou tu | Fandíme filmu Rychle a zběsile 10: První ohlasy pro další díl Dieselovy ságy jsou tu | Fandíme filmu Rychle a zběsile 10: První ohlasy pro další díl Dieselovy ságy jsou tu | Fandíme filmu Rychle a zběsile 10: První ohlasy pro další díl Dieselovy ságy jsou tu | Fandíme filmu

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu | Upravit nastavení soukromí

© 2011 - 2024 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest