Šarlatán je nominován na „evropského Oscara“

Šarlatán je nominován na „evropského Oscara“ | Fandíme filmu
CinemArt
Zobrazit dalších 10 obrázků
Životopisné drama Agnieszky Holland není jediným českým filmem, který se mezi nejlepšími evropskými snímky letos ocitl. Stejné pocty se dostalo i Nabarvenému ptáčeti.

Letošní sezóna filmových ocenění se vzhledem ke končícímu roku pomalu ale jistě blíží. Všichni filmoví nadšenci samozřejmě dychtivě vyhlížejí hollywoodská ocenění jako jsou Oscaři nebo Zlaté glóby. Byla by však velká škoda zapomínat na evropskou tvorbu, kterou každoročně reprezentují především dvě ocenění - britské ceny BAFTA, které však zahrnují filmy z celého světa, a zejména pak Evropské filmové ceny často přezdívané jako „evropští Oscaři“.

Ocenění původně pojmenované jako Ceny Felix se každoročně uděluje již od roku 1988. Letošní ročník je pak velice zajímavý především pro naše domácí publikum. Nominace si totiž vysloužily rovnou dva české filmy.

Prvním z nich je letošní Šarlatán. Příběh léčitele Jana Mikoláška si od Evropské filmové akademie odnesl nominaci za nejlepší režii pro Agnieszku Holland, přičemž se jedná o vůbec první český snímek, který se do této kategorie dostal. Pro Šarlatána nejedná o první mezinárodní úspěch. Svou premiéru si snímek s Ivanem Trojanem v hlavní roli odbyl na prestižním festivalu Berlinale a rovněž se stal i součástí programu amerického festivalu Telluride. Minulý měsíc pak vyšlo najevo, že historické drama Česká filmová a televizní akademie vybrala jako tuzemského kandidáta o Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Neméně velkého úspěchu letos dosáhl i další český snímek - Nabarvené ptáče. Válečné drama Václava Marhoula si v loňském roce dokázalo v zahraničí vybudovat poměrně silnou reputaci, když se mu loni podařilo dostat se do programů festivalů v Benátkách a Torontu a následně se kvalifikovat i do užší desítky kandidátů na předchozího Oscara. Na Evropských filmových cenách se film proslulý svou syrovostí a brutalitou bude letos ucházet o nejvyšší sošku, která je udělována nejlepšímu filmu.

Česká republika se svého zastoupení v celém klání v minulosti obecně dočkala jen výjimečně. V uplynulém desetiletí se to podařilo pouze krátkému filmu Rekonstrukce a za hudbu také Kawasakiho růži. Na vítězství pak tuzemské filmy během 32 let dosáhly pouze dvakrát - vydařilo se to dokumentu René a animovanému Aloisi Nebelovi.

Udílení letošních Evropských filmových cen proběhne online 12. 12. Přímý přenos bude dostupný zdarma na webu Evropské filmové akademie.

Zdroje: CinemArt, Bioscop

Galerie: 11

Šarlatán je nominován na „evropského Oscara“ | Fandíme filmu Šarlatán je nominován na „evropského Oscara“ | Fandíme filmu Šarlatán je nominován na „evropského Oscara“ | Fandíme filmu Šarlatán je nominován na „evropského Oscara“ | Fandíme filmu Šarlatán je nominován na „evropského Oscara“ | Fandíme filmu Šarlatán je nominován na „evropského Oscara“ | Fandíme filmu Šarlatán je nominován na „evropského Oscara“ | Fandíme filmu Šarlatán je nominován na „evropského Oscara“ | Fandíme filmu Šarlatán je nominován na „evropského Oscara“ | Fandíme filmu Šarlatán je nominován na „evropského Oscara“ | Fandíme filmu Šarlatán je nominován na „evropského Oscara“ | Fandíme filmu

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu

© 2011 - 2021 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest