Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář

Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Zobrazit dalších 16 obrázků
Rozebíráme jednotlivé vítěze letošních Oscarů, stejně jako širší trendy a souvislosti.
  1. Kapitola č.1
  2. Kapitola č.2
  3. Kapitola č.3
  4. Kapitola č.4
  5. Kapitola č.5

Když naprosto odhlédneme od veškerých společensko-politických konotací, které se ke snímku vážou, tak osobně bych filmu (nebo těm, kteří pro něj hlasovali) vyčetl především to, jak velká je to sázka na jistotu. Zelená kniha je dobře odvyprávěným, hřejivým příběhem o přátelství dvou rozdílných mužů. Výkony Vigga Mortensena a Mahershaly Aliho film výrazně pozvedávají. Ale jde o hodně staromódní příběh. Kdyby vznikl před deseti, dvaceti nebo třiceti lety, nejspíš by vypadal úplně stejně. Zelená kniha hladí po srsti, neodváží se diváka jakkoliv znejistět. Je zkonstruovaná ověřenými postupy, které jsou dopředu čitelné a místy snímek působí skoro manipulativně. Je to prostě takový ten staromilský film, který na první pohled neurazí, můžete na něj jít v klidu s mámou, ale za pár měsíců si na něj nevzpomenete. Akademie opět vsadila na jistotu, jako když například v roce 2010 nechala vyhrát Královu řeč, nad asi sedmi výrazně lepšími filmy.

Celkově můžeme spekulovat o tom, zda za letošními výsledky můžeme přisuzovat přechodovému období, ve kterém se Akademie nachází. Spike Lee v zákulisním rozhovoru po předávání řekl, že kdyby Akademie před několika lety nezačala tvrdě tlačit na členskou obměnu (nebo spíš rozšíření), nejspíš by ani nebyl nominovaný, natož aby dostal Oscara za nejlepší adaptovaný scénář. Ještě několik let zpátky totiž většina akademiků byli staří bohatí běloši, kteří žili v uzavřené bublině Los Angeles a nejbližšího okolí. Můžeme právě „staré gardě“ přisuzovat ceny pro Green Book nebo podobně bezzubou Bohemian Rhapsody? S nástupem nové generace akademiků naopak můžeme teoreticky spojovat ceny pro BlaKkKlansmana, Spider-Mana či Black Panthera.

Hodně se mluví také o tom, že letos bylo oceněné výrazně vyšší množství žen a ne-bělochů, než je obvyklé. V hereckých kategoriích rovnou tři vítězové nejsou běloši. Produkční designérka Hannah Beachler a kostýmní návrhářka Ruth Carter byly teprve druhou a třetí černoškou v historii, které vyhrály Oscara mimo herecké kateogrie. Peter Ramsey je první černoch, který byl oceněný v animované kategorii. Mahershala Ali je po Denzelu Washingtonovi druhým černochem, který má dva Oscary.

Sošku si odneslo celkem 15 žen (ze zhruba 50 oceněných lidí celkem), což je nejvíc v historii. Dosavadní rekord byl 12. Black Panther si odnesl 3 Oscary, což je nejvíc, co kdy komiksový film získal. A aby byl výčet nejrůznější rekordů kompletní, Alfonso Cuarón je první člověk, který si odnesl zároveň cenu za kameru i režii.

« Předchozí kapitola
Další kapitola »

Galerie: 17

Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu Oscar 2019: Proč vítězství Zelené knihy vzbudilo tak negativní reakci a další komentář | Fandíme filmu

Související články

Nejnovější videa z našeho youtube kanálu!

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu

© 2011 - 2019 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest