Felvidék - Horní země: Unikátní slovenský dokument

Felvidék - Horní země: Unikátní slovenský dokument | Fandíme filmu
Mladá slovenská dokumentaristka o svých rodinných kořenech a slovensko-maďarské problematice. Ode dneška v našich kinech.

Režisérka Vladislava Plančíková, inspirovaná přáním své prababičky, se rozhodla natočit dokumentární film, ve kterém se vydává po stopách rodinné historie. Díky tomu se dostává i k dodnes tabulizovanému tématu regionu zvaného Felvidék, u nás známého jako Horní Uhry. Životy obyvatel tohoto multi-etnického území byly v historii výrazně poznamenány častými politickými šachy a událostmi po druhé světové válce. Mnoho Maďarů bylo tehdy z politických důvodu přinuceno opustit své bydliště a přijmout československé občanství.

Tvůrkyně, která se na území Felvidék sama narodila, si kromě tradičních dokumentaristických metod vypomáhá i méně obvyklou technikou animace. Podle svých slov ji stop-motion animace umožňuje zprostředkovat divákovi i to, co by slovy vyjádřit nemohla. Díky tomu ožívají pod režisérčiným dohledem nejrůznější historické artefakty, fotografie či mapy, a to má přispět nejen k oživení vzpomínek a ducha doby, ale také odlehčení díla. O hudební podkres k filmu se navíc postarala zpěvačka Jana Kirschner.

Film má u nás premiéru tento čvrtek 15. října. Na trailer k filmu se můžete podívat níže.

Felvidék - Horní země: Trailer

Zdroje: Horná zem, Pravda.sk

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu | Upravit nastavení soukromí

© 2011 - 2024 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest