Nový film Pán prstenů: Hon na Gluma (The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum) znamená návrat do Středozemě, kde se znovu setkáme s několika známými tvářemi z původní trilogie. Fanoušci se mohou těšit na Gluma i na čaroděje Gandalfa, kterého opět ztvární Ian McKellen. Právě on nedávno prozradil, že se ve filmu znovu objeví také Frodo Pytlík.
McKellen sice výslovně nepotvrdil, že se role Froda znovu ujme Elijah Wood, ale je to velmi pravděpodobné. Gluma i Gandalfa totiž hrají stejní herci jako v původní trilogii a Wood se už loni vyjádřil, že by se návratu nebránil. Uvedl, že návrat na Nový Zéland a do světa Středozemě by pro něj byl výjimečný zážitek, protože k tomuto univerzu má silný osobní vztah.
Zasazení příběhu do časové osy setkání Gandalfa a Froda umožňuje. Děj se odehrává po oslavě 111. narozenin Bilba Pytlíka, ale ještě předtím, než Frodo opustí Kraj a vydá se na cestu, která ho zavede až do Mordoru. V této době už jsou Gandalf a Frodo dlouholetí přátelé.
Frodo však pravděpodobně nebude mít ve filmu velký prostor. Příběh se má soustředit především na Gandalfa a Aragorna, kteří pátrají po Glumovi mimo Kraj, aby získali klíčové informace o Jednom prstenu. V případě Aragorna ale hrozí přeobsazení mladším hercem.
Návrat Froda zároveň otevírá možnost, že se v Kraji objeví i další hobiti jako Sam, Smíšek a Pipin, tedy Sean Astin, Dominic Monaghan a Billy Boyd. Tito herci spolu zůstali blízkými přáteli i po skončení trilogie a často se znovu setkávali, takže jejich návrat by dával smysl.
Natáčení má začít v květnu a americká premiéra je naplánovaná na 17. 12. 2027. Shodou okolností stejné datum momentálně drží i Avengers: Secret Wars, takže se teprve ukáže, zda jeden z těchto filmových obrů nakonec neuvolní místo.
Gandalf (Sir Ian Mckellen) with a great announcement for the new Lord of the Rings movie pic.twitter.com/pXh7P8QuTb
— Gollumgram (@Gollumgram) January 5, 2026
Nový snímek se časově odehrává v období mezi Bilbovou oslavou narozenin a momentem, kdy Glum narazil na společenstvo prstenu v Morii. V Tolkienově díle jde o zhruba patnácti až šestnáctileté období, během kterého byl Jeden prsten svěřen Frodovi, hobiti se vydali do Roklinky, tam bylo utvořeno společenstvo, jež se následně vydalo směrem do Morie. Glum je v této době pronásledován Aragornem a Gandalfem, Glum je polapen skřety, odvlečen do Barad-dûr a mučen. Následně prchá a ukrývá se v Morii, kde později narazí na společenstvo. Uvidíme, co všechno z toho film vykreslí a jak. Jisté je, že veškeré události mají být podány z Glumovy perspektivy.
V hlavní roli se vrací Andy Serkis, počítá se s návratem Ian McKellena do role Gandalfa. Scénář píší Fran Walsh, Phlippa Boyens, Phoebe Gittins a Arty Papageorgiou. Fran a Philippa napsaly všechny díly Pána prstenů a Hobita. Peter Jackson produkuje, režíruje Andy Serkis, který už v milosti režíroval sekundární štáb Hobita. Datum premiéry v českých kinech je stanoveno na 16. prosince 2027.
Titulní foto je ilustrační: Ian McKellen a Elijah Wood ve filmu Pán prstenů: Společenstvo Prstenu
Zdroj: Screen Rant