Království Planeta opic: Pusťte si celý úvod chváleného filmu

Království Planeta opic: Pusťte si celý úvod chváleného filmu | Fandíme filmu
20th Century Studios
Zobrazit dalších 6 obrázků
První ohlasy jsou tady, venku je celá úvodní scéna, známe odhady tržeb a překvapivě nízký rozpočet.

Už odpočítáváme vlastně jen hodiny. Předpremiéry Království Planeta opic (Kingdom of the Planet of Apes) v celé řadě českých kin přijdou už zítra od 18:00. A podle prvních ohlasů se máme na co těšit. Jestli nás čtete pravidelně, tak se budu opakovat, ale raději připomínám, že první tweety zámořských novinářů mohou být trochu zrádné: Studio si na premiéru vytipuje takové hosty, kterým by se film mohl líbit. A když máte povoleno o filmu napsat jen několik málo vět, tak na nějakou hlubší kritiku není příliš prostor, ta může přijít až později, v plnohodnotných recenzích.

S tímhle na paměti nicméně prozatím lze říct, že jsou prvotní reakce veskrze pozitivní. Tu a tam si někdo z novinářů posteskne, že je „Království“ docela dlouhé, že mu chvíli trvá než se pořádně rozjede, anebo že má problémy s tempem. Jinak ale pochvaly převažují a snímek podle všeho zapadá mezi dosavadní tři snímky moderní verze ságy Planety opic.

Na trilogii nový film navazuje dostatečně volně na to, aby si jej užili i diváci, co zatím s opicemi neměli čest. Zároveň je ale je tu dost spojnic, aby šlo nový přírůstek jednoznačně označit za plnohodnotné rozvíjení dosavadní ságy. V Království Planeta opic jsme svědky toho, jaký vzor pro svůj druh zanechal „otec zakladatel“ Caesar. Jak je jeho odkaz po stovkách let využíván jako dobrý příklad hodný následování, ale i překrucován pro sobecké záměry.

V čem nový film na trilogii navazuje je také vypravěčský přístup. Ačkoliv je Království Planeta opic stále velké trikové dobrodružství, nic to nemění na tom, že se podobně jako předchůdci soustředí primárně na relativně intimní příběh několika ústředních postav. Jak noví opičí hrdinové, tak lidská hrdinka a opičí antagonista jsou podle ohlasů dostatečně prokreslení a dobře zahraní, takže stojí za to sledovat jejich příběh.

A vrší se také pochvaly na audiovizuální zpracování, které se dál drží na vysoké úrovni, na niž jsme u celé série zvyklí. Celkově tak Království Planeta opic nabízí objevování rozmáchlého nového světa, živoucí postavy a vzrušující dobrodružný zážitek. V samém závěru Království zajímavým způsobem vytváří prostor pro vyprávění dalších opičích příběhů.

Uvidíme, jak se příznivé přijetí přetaví do diváckého zájmu. Kina už by rozhodně nějaký hit potřebovala. Podle aktuálních analýz na největším filmovém trhu v USA novinka tento víkend při svojí premiéře utrží cca 50-55 milionů dolarů. To na první pohled není tolik, jako zvládnou ty největší hity, avšak zhruba by to odpovídalo výsledkům předchozích dílů (54-72 milionů dolarů). Globální úhrn by se do neděle mohl vyškrábat až někam ke 130-145 milionům. To znamená, že by nakonec „Království“ mohlo utržit zhruba tolik, jako předchozí díly trilogie, tedy něco k půl miliardě (jen Úsvit planety opic vykazoval výraznou odchylku a vyšplhal se nad 700 milionů). Ve prospěch „čtyřky“ navíc bude hrát to, že je podle tvrzení režiséra Wese Ballavýrazně levnější“ než předchozí díly série. Zatím se objevily dvě různé částky, 120 a 160 milionů dolarů. Ať už film stál tak nebo tak, nebo cokoliv mezi tím, jde o dostatečně rozumné náklady, které by předpokládaná půlmiliardová tržba měla bez potíží zaplatit. A to je pro další životaschopnost značky pozitivní.

Jestli stále váháte, zda o víkendu do kina vyrazíte nebo ne, pusťte si nové video, které představuje celý úvod filmu a následně ještě trailerový sestřih dalších momentů. Hledání sokolích vajec je v předložené scéně správně napínavé a dobře nám představuje nového hrdinu, Noema (Owen Teague).

Režisér Wes Ball přichází s čerstvým a strhujícím příběhem z Planety opic, který se odehrává několik generací v budoucnosti od vlády lidoopa Caesara. V té době jsou opice na planetě dominantním živočišným druhem a lidé musejí přežívat v úkrytech. Zatímco nový opičí tyran buduje své království, jistý mladý lidoop podniká strastiplnou cestu, během níž se musí vyrovnat s minulostí a učinit náročná rozhodnutí, která budou mít zásadní vliv na budoucnost opic i lidí.

Scénář napsali Josh Friedman, Rick Jaffa, Amanda Silver a Patrick Aison. V hlavních rolích hrají Owen Teague, Freya Allan, Peter Macon, Kevin Durand, Travis Jeffery, Neil Sandilands, Sara Wiseman, Lydia Peckham, Ras-Samuel Weld A'abzgi, William H. Macy, Dichen Lachman a Eka Darville. Film bude uvedený 9. května 2024.

Foto: 20th Century Studios

Zdroje: Movieweb, The Direct, CBM, Variety

Galerie: 7

Království Planeta opic: Pusťte si celý úvod chváleného filmu | Fandíme filmu Království Planeta opic: Pusťte si celý úvod chváleného filmu | Fandíme filmu Království Planeta opic: Pusťte si celý úvod chváleného filmu | Fandíme filmu Království Planeta opic: Pusťte si celý úvod chváleného filmu | Fandíme filmu Království Planeta opic: Pusťte si celý úvod chváleného filmu | Fandíme filmu Království Planeta opic: Pusťte si celý úvod chváleného filmu | Fandíme filmu Království Planeta opic: Pusťte si celý úvod chváleného filmu | Fandíme filmu

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu | Upravit nastavení soukromí

© 2011 - 2024 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest