Recenze: První člověk

Recenze: První člověk | Fandíme filmu
Universal Pictures
Zobrazit dalších 8 obrázků
Nové dílo oscarového filmaře Damiena Chazella s Ryanem Goslingem v hlavní roli je téměř stejně úchvatné jako skutečná vesmírná mise.  
  1. Kapitola č.1
  2. Verdikt

Absolutním vrcholem snímku jsou pak přímo omračující záběry z vesmíru. Chvílemi si připadáte, jako když doopravdy sedíte v raketě, připravené ke startu nebo se řítíte obrovskou rychlostí volným pádem k zemi. Po technické stránce není filmařům co vytknout. Přistání na Měsíci vypadá velmi autenticky. Klaustrofobické pohledy z kokpitu jsou podobné těm z Cuarónovy Gravitace. Dlouhé, nepřerušované záběry na nekonečnost kosmu zase připomínají Kubrickovu Vesmírnou odyseu.   

Příjemné je rovněž herecké obsazení. Vedle ústřední dvojice Gosling-Foy zazáří ve vedlejších, leč výrazných partech třeba Jason Clarke (Everest, Smrtihlav) nebo Corey Stoll (Ant-Man, seriál House of Cards). Samotný Ryan si zde po Drive či Blade Runnerovi 2049 zahrál další svoji typickou postavu, která toho moc nenamluví a nedává najevo žádné emoce, ani když se loučí s vlastními dětmi před odjezdem na misi, z níž se s vysokou pravděpodobností nemusí vrátit. Tenhle podivný, skoro až robotický charakter hlavního hrdiny mi na snímku trochu vadil. Nicméně chápu, že skutečný Neil Armstrong takový vážně byl, a právě jeho chladnokrevnost z něj dělala tak skvělého astronauta.                                 

Kdybych měl na Prvním člověkovi najít něco negativního, pak myslím, že snímku by rozhodně prospělo, kdyby se tak o dvacet minut zkrátil. Více než dvouhodinová stopáž v kombinaci s pomalým tempem, v jakém se příběh odvíjí, bude na mainstreamové publikum přeci jen dost vyčerpávající. Jinak si Damien tímto dílem v pouhých 33 letech definitivně upevnil pozici jednoho z nejlepších a nejosobitějších režisérů současnosti. Případné ceny Akademie si celý tvůrčí tým nepochybně zaslouží.   

Verdikt

Ačkoli dané téma svádělo (navíc v předvečer 50. výročí od Armstrongova letu na Měsíc) k vytvoření vlastenecky pojatého oslavného velkofilmu, Chazelle s Goslingem se rozhodli vydat vlastní cestou a natočili syrové realistické komorní drama o velké bolesti, jakou je třeba vytrpět, pokud se chcete zapsat do dějin. Po všech stránkách zručně vybroušené dílo, věrně popisující skutečné historické události se všemi klady i zápory, jemuž k dokonalosti chybí jen málo. První člověk nabízí fascinující audiovizuální zážitek, na který po odchodu z kinosálu jen tak nezapomenete. 

« Předchozí kapitola
Naše hodnocení
9/10
Tento film ještě nebyl čtenáři hodnocen
Hodnocení našich čtenářů

Gravitace

04.10.2013 | USA, Velká Británie
Sci-Fi, Drama, Thriller
Info o filmu

Galerie: 9

Recenze: První člověk | Fandíme filmu Recenze: První člověk | Fandíme filmu Recenze: První člověk | Fandíme filmu Recenze: První člověk | Fandíme filmu Recenze: První člověk | Fandíme filmu Recenze: První člověk | Fandíme filmu Recenze: První člověk | Fandíme filmu Recenze: První člověk | Fandíme filmu Recenze: První člověk | Fandíme filmu

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu | Upravit nastavení soukromí

© 2011 - 2022 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest