Nabarvenému ptáčeti nominace na Oscara unikla, ale dvě česká želízka v ohni zůstala

Nabarvenému ptáčeti nominace na Oscara unikla, ale dvě česká želízka v ohni zůstala | Fandíme filmu
Zobrazit další 2 obrázky
Václav Marhoul si oscarovou radost neužije. Ptáče nepostoupilo do závěrečných bojů. Nicméně jsou tu další dvě české stopy, kterým můžeme v Oscarech vlastenecky fandit.

Akademie filmového umění a věd (The Academy of Motion Picture Arts and Sciences) zveřejnila nominace snímků, které se v únoru v Los Angeles utkají o zlaté plešouny. Bohužel, válečné drama Nabarvené ptáče scenáristy, režiséra a producenta Václava Marhoula se mezi poslední pětku mezinárodní kategorie nedostalo. Nabarvené ptáče vzbudilo v loňském roce rozruch, když kvůli explicitnímu zobrazování brutálních výjevů odcházeli diváci ze sálu jak na festivalu v italských Benátkách, tak rovněž v kanadském Torontu. Někteří návštěvníci nebyli schopni rozdýchat například scény incestu, znásilnění či málem uklovaného chlapce. Nicméně podstatné je, že dramatický příběh o putování malého chlapce divokým a nepřátelským světem v období druhé světové války vypadl ze hry o prestižního Oscara a my se tudíž musíme smířit s tím, že posledním českým nominovaným snímkem v kategorii nejlepší zahraniční (cizojazyčný) film zůstává drama Želary (2003) režiséra Ondřeje Trojana.

Dvě pomyslná želízka v ohni však stále máme. Prvním je krátkometrážní snímek (kategorie nejlepší animovaný krátký film) Dcera (Daughter), který režírovala Daria Kashcheeva (Daria Kaščejevová), studentka na pražské FAMU původem z Tádžikistánu. Snímek je vytvořen technikou stop-motion (pookénková animace) a nabízí nevídanou práci s kamerou, jež je velmi dynamická a náročná na realizaci. Krátký animák získal mimo jiné cenu za nejlepší film na švýcarském festivalu Fantoche, následně vyhrál hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF a rovněž obdržel prestižního studentského Oscara.

Zabodovala i česká scénografka Nora Sopková, která se těší z oscarové nominace protiválečné tragikomedie Kralíček Jojo (Jojo Rabbit) v kategorii nejlepší výprava. Dceři i Noře přirozeně držíme palce a přejeme, aby to v únoru klaplo.

Galerie: 3

Nabarvenému ptáčeti nominace na Oscara unikla, ale dvě česká želízka v ohni zůstala | Fandíme filmu Nabarvenému ptáčeti nominace na Oscara unikla, ale dvě česká želízka v ohni zůstala | Fandíme filmu Nabarvenému ptáčeti nominace na Oscara unikla, ale dvě česká želízka v ohni zůstala | Fandíme filmu

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu

© 2011 - 2021 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest