Recenze: Špunti na vodě

Recenze: Špunti na vodě | Fandíme filmu
Zobrazit dalších 5 obrázků
Veleprůměrnou lidovou komedii táhne nahoru příjemné obsazení.

Špunti na vodě jsou přesně tou ryze průměrnou komedií, jaká se prezentovala v trailerech. Nenabízí nic inovativního či nějaký zapamatování hodný moment. Upřímně si myslím, že si za pár měsíců na tuhle šaškárnu vzpomenou snad jenom vodáci. Jedno se téhle komedii musí nechat. Oplývá kvalitními herci, kteří si zdejší účast patřičně užívají. Snímek také dokáže těžit tematiku vody na maximum a rozhodně je o třídu zábavnější než všechny poslední Troškovy filmy dohromady (pokud máme porovnávat „lidovou“ zábavu). Ale i tak nečekejte komediální zázraky.

Příběh je nesmírně prostý. Dva bratři - chlapi od rodin, Igor (Jiří Langmajer) a David (Hynek Čermák), plánují zavzpomínat na staré časy vodních radovánek společně se svým bratrancem Ondrou (Pavel Liška), který se po několika letech vrací z Kanady. Jejich manželky (Tatiana Vilhelmová a Anna Polívková) jim to však zatrhnou. Nechají je doma s dětmi a vyjedou si samy na kola. Všichni se mají sejít na oslavě zlaté svatby rodičů Igora a Davida. Ti to však nenechají jen tak. Vezmou děti s sebou na řeku Sázavu, kde zažijí spoustu strastí, radovánek a ponaučení. No zkrátka brakový příběh, který slouží jen jako berlička k vystavění vtipných (popřípadě trapných) situací spojených s vodáctvím a tím, jaký mají dnešní otcové problém zvládat své potomky.

Scénář z pera autora Kameňáku 4, Vánočního Kameňáku nebo Jak se zbavit nevěsty, Marcela Bystroně, věstí nemalé obavy, ale můžu vás alespoň upokojit tím, že na úrovni Kameňáků tento snímek naštěstí není. Většina vtipných situací vyplývá ze zavedených stereotypů – manžel předstírá, že poslouchá, co mu žena říká; děti odříkávají rádoby vtipné hlášky spojené s neschopností svých otců nebo si stěžují na útrapy na vodě; ženy si nedokážou užít dovolenou, protože neustále myslí na to, jak to doma musí za velení otců vypadat atd. Zkrátka podprůměrně vystavěné hlášky a dialogy, které mi nepřišly, až na pár výjimek, vtipné. Podotýkým, že jsem snímek viděl na Finále Plzeň v dočista vyprodaném velkém sále a připadal jsem si, že jsem v podstatě jediný, kdo se při těchto rádoby vtipných situacích nesměje. Tudíž z toho vyplývá, že nemám smysl pro humor a film je neuvěřitelně nařachaná komediální bomba.

Jedna z mála věcí, které musím chtě nechtě pochválit, je brilantně zvolený casting. Trio Langmajer, Čermák, Liška dokáže odříkat sebehloupější dialogy, a přitom nepůsobit hloupě. Hlavně Langmajer v roli podpantofláka a mírně přiblblého rodiče je tou nejvtipnější postavou v celém filmu. Manželky to mají horší v tom, že na plátně stráví mnohem menší část stopáže a jejich linky nejsou tak vtipné a spíš jen nudí. Takže i když je hrají kvalitní herečky, tak jim scénář nedává prostor zaujmout. Hlavní problém nastává u dětských představitelů, kteří příliš hereckého umu nepobrali. Většina z nich hrát zkrátka neumí nebo se jen nesnaží, a i když jim jejich charismatičtí rodiče hláškově nahrávají, jejich odezva působí nuceně a nepřesvědčivě.

Další pochvalu si snímek zaslouží za volbu lokací a vytvoření skvělé pohodové vodácké atmosféry, která je líbivá, a i přes průměrnou kameru a hudební doprovod, dokáže zaujmout víc než jiné rodinné komedie. Film má pouhých 83 minut a můžu říct, že to bohatě stačí. Tvůrci si možná byli vědomi toho, že nemají materiál na to, bavit diváka třeba o dvacet minut déle a díky tomu snímek rychle odsýpá a nezačne vyloženě nudit.

Upřímně jsem si myslel, že Špunti na vodě budou mnohem větším utrpením, než jakým ve skutečnosti byli. Sice se nejedná o komediální perlu, ale jako průměrný pohodový snímek, který vás nenaštve a možná místy pobaví, zkrátka v rámci českých norem funguje. A díky skvělým hlavním otcovským představitelům si snímek klidně někdy dám podruhé v televizi při pochmurném večeru a třeba mě pobaví víc než napoprvé.

Mimochodem se po dlouhé době jedná o skutečně rodinný film, který vašim ratolestím neuškodí, protože je velmi neškodný, nekonfliktní a bez vulgarit. Což v našich končinách není vždy zvykem.

Naše hodnocení
5/10
Tento film ještě nebyl čtenáři hodnocen

Špunti na vodě

13.04.2017 | Česko
Komedie, Rodinný
Info o filmu

Galerie: 6

Recenze: Špunti na vodě | Fandíme filmu Recenze: Špunti na vodě | Fandíme filmu Recenze: Špunti na vodě | Fandíme filmu Recenze: Špunti na vodě | Fandíme filmu Recenze: Špunti na vodě | Fandíme filmu Recenze: Špunti na vodě | Fandíme filmu

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu | Upravit nastavení soukromí

© 2011 - 2022 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest