Úsvit Planety opic: Zdaleka nejlepší blockbuster sezony?

Úsvit Planety opic: Zdaleka nejlepší blockbuster sezony? | Fandíme filmu
První ohlasy na Úsvit Planety opic jsou doslova nadšené.

Letošní rok nebyl z hlediska velkofilmů zatím vůbec špatný. Máme za sebou Lego příběh, Captaina Ameriku 2, X-Meny: Budoucí minulost, Na hraně zítřka, Jak vycvičit draka 2 a i ta Godzilla má velké množství příznivců. Ze zámoří se ale ozývá, že žádný z těchto filmů nesahá ani po kotníky chystanému Úsvitu Planety opic. Zámořská kritika vyloženě plesá nadšením a tetelí se nad filmem radostí. Je vždycky zrádné, když se před premiérou podaří vůči chystanému filmu vzbudit až nesplnitelná očekávání, avšak pojďme si přesto shrnout, co se o filmu dozvídáme.

Zrození Planety opic patřilo k velkým překvapením roku 2011, přesto se prakticky všichni kdo film viděli shodují na tom, že je Úsvit ještě o několik tříd lepší. Padlo přirovnání k rozdílu mezi Novou nadějí a Impérium vrací úder. Sami jste viděli trailery, takže asi není potřeba příliš zdůrazňovat, že technická stránka má vypadat opět úžasně. Co je ale důležitější, i přes nánosy 3D make-upu se hereckým představitelům opic daří vyjádřit emoce, o které tu jde především.

Úsvit Planety opic jde údajně svou inteligentní náplní hodně daleko za hranice běžných blockbusterů a žánrových filmů. Nikdo z lidí ani z opů není černobílí padouch nebo klaďas, všichni se zkrátka snaží nějakým způsobem žít a na obzoru se přitom začíná rýsovat tragédie. Vedle opic by měli být oproti předešlému filmu mnohem výraznější i lidské postavy, vedle Andyho Serkise (Caesar) a Toby Kebbella (Koba) jsou chváleni také Gary Oldman, Jason Clarke a Keri Russell. Dále prý nechybí precizní práce s napětím a atmosférou, obdiv sklízí jak skladatel Michael Giacchino, tak kameraman Michael Seresin (Harry Potter a vězeň z Azkabanu). A samozřejmě režisér Matt Reeves, který to všechno dal dohromady. 

I akční scény sklízí chválu, ale mezi-druhové drama je prý tak dobré, že by ji snad první diváci filmu ani nepotřebovali, zvlášť když je většinou jasné, že bude mít daná scéna pro některou z postav tragické následky.

Laťka očekávání je tedy nastavena sakramentsky vysoko. Nezbývá než doufat, že 17. července budeme také otevírat ústa v němém úžasu a uznale pokyvovat.  

Populace geneticky vyvinutých opic se pod Caesarovou nadvládou neustále rozrůstá, ale hrozí jí nebezpečí od skupinky lidí, která přežila řádění ničivého viru, vypuštěného před deseti lety. Podaří se nastolit křehký mír, který však nemá dlouhého trvání a obě strany se brzy nacházejí na pokraji války, jejíž vítěz se stane dominantním druhem planety Země.

V Dawn of the Planet of the Apes si zahrají Andy Serkis, Jason Clarke, Gary Oldman, Keri Russell, Judy Greer, Kodi Smith-McPhee, Toby Kebbell, Enrique Murciano a Kirk Acevedo. Na scénáři se postupně podíleli Mark Bomback, Scott Z. Burns, Rick Jaffa a Amanda Silver. Režíruje Matt Reeves. Česká i slovenská premiéra jsou v tuto chvíli naplánovány na 17.7. 2014.

Zdroje: Slashfilm, Scified, CBM, Rotten Tomatoes

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu

© 2011 - 2020 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest