Duna: První recenze očekávaného sci-fi spektáklu jsou venku

Duna: První recenze očekávaného sci-fi spektáklu jsou venku | Fandíme filmu
Warner Bros.
Zobrazit další 2 obrázky
Jsou tu ohlasy na jeden z nejočekávanějších velkofilmů letošního podzimu.

Dnes má na festivalu v Benátkách slavností premiéru očekávaný sci-fi film Duna. Američtí novináři zároveň dostali svolení zveřejnit svoje recenze. Dozvídám se tak, jak snímek vlastně dopadl. Tentokrát nejsou k dispozici jen krátké tweety, ale kompletní kritiky, máme tedy o filmu dost jasný obrázek.

Převažují kladné recenze. V momentě vydání příspěvku jich na agregátoru recenzí Rotten Tomatoes bylo 26, z toho 22 kladných. Průměrná známka byla 8,3 z deseti. Chvála většinou míří k opravdu velkolepému zpracování. Recenzenti hovoří o tom, že tohle je přesně ten typ filmu, který vám připomene, proč milujeme kino a autorsky silné velkofilmy. Podle všeho nás čeká intenzivní zážitek, kdy se Villeneuveovi daří přesně balancovat na hranici toho, co je ještě opulentní a co už by působilo nabubřele a kýčovitě. Mluví se o skvělých hercích, silném vizuálu, výrazné hudbě. Film nabízí neotřelou, zasněnou atmosféru, není předvídatelný a fanouškům předlohy přináší věrnou adaptaci.

Kritická část spektra hovoří o tom, že se snímek ztrácí ve velkolepém pozlátku, ale vnitřně je prázdný. Není prý komu fandit, s čím se ztotožnit, co následovat. Film strašně moc vysvětluje, pro knihy neznalé není zcela srozumitelný a je cítit, že je ukončený v půlce. A přes rozdělení příběhu na dva filmy pořád Duna praská ve švech a svým rozsahem přetéká krátký formát.

Všeobecně bychom asi měli čekat, že Duna nebude film pro masy a svoje diváky může rozdělovat. Pokud vás ale láká představení nového komplexního světa a audiovizuální rozmach, mohli byste si přijít na své.

Duna vypráví příběh Paula Atreida, jehož rodina přijme kontrolu nad pouštní planetou Arrakis. Na té žijí obří červi, kteří vylučují vzácné koření, jež prodlužuje život a dává lidem psychické schopnosti, díky kterým je možné bezpečně pilotovat rychlé mezihvězdné lety. O kontrolu nad planetou je tak mezi urozenými rody enormní zájem. Paulova rodina je zrazena, a tak mladému šlechtici nezbývá než vést povstání původních obyvatel pouštní planety a získat nadvládu nad Arrakis zpět. Tématy románu jsou politika, náboženství a vztah člověka k přírodě. První knihu následovala celá řada pokračování, komiksů či videoher, takže chystané filmy a TV seriály budou mít odkud čerpat.

Režíruje Denis Villeneuve, scénář napsal Eric Roth. V hlavních rolích hrají Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Dave Bautista, Stellan Skarsgård, Charlotte Rampling, Zendaya, Jason Momoa, Josh Brolin, David Dastmalchian Chang Chen a Javier Bardem. Datum české a slovenské premiéry je stanovené na 14. 10. 2021.

Foto: Warner Bros.

Zdroj: Rotten Tomatoes

Galerie: 3

Duna: První recenze očekávaného sci-fi spektáklu jsou venku | Fandíme filmu Duna: První recenze očekávaného sci-fi spektáklu jsou venku | Fandíme filmu Duna: První recenze očekávaného sci-fi spektáklu jsou venku | Fandíme filmu

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu

© 2011 - 2021 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest