Není slavnějšího Batmanovského padoucha než právě Jokera a ač se to může zdát nemožné, zločinec oslavil osmdesát let své existence. Postavu vytvořil scenárista Bill Finger společně s kreslíři Bobem Kanem a Jerrym Robinsonem. Princ zločinu se poprvé objevil v dubnu v roce 1940 v prvním čísle Batmana, v němž mělo zpočátku jít o jednorázového antagonistu, kde jej v závěru čekala smrt. Málem tomu tak bylo, ale díky zásahu editora, který si myslel, že postava je příliš dobrá na to, aby ji stihl konec, Joker přežil. Od té doby komplikuje život hrdinovi v kápi a stal se pro něj jeho nemesis.
S přibývajícím lety Joker s vraždami slevil. Kardinálního zločinu se dopouštěli hlavně jednorázoví zločinci, podle redaktorů komiksového nakladatelství DC hlavně proto, aby to nevypadalo, že je Batman neschopný Jokera zastavit. Z násilníka a sociopata, který zabijí lidi pro pobavení, se stal podvodník a zloděj. To mu nevydrželo nadlouho a později se autoři vrátili k původnímu vyobrazení. Padoucha poznáte snadno, většinou nosí fialový oblek, má zelenou barvu vlasů, nosí bílý make-up, má rudé rty a za jeho znepokojujícím úsměvem a smíchem se skrývalo čiré šílenství. Od tohohle člověka je dobré se držet raději dál, ale vysvětlujte to Harley Quinn, která se do něj jako bývalá psychiatrička zamilovala k zbláznění. I přesto, že ji Joker několikrát ublížil a pokusil se ji i zabít. Holt láska jako trám, která pro Harley skončila ve filmu Birds of Prey.
Na stránkách komiksů byl Joker stálicí, ale šířit zlo se rozhodl i v animovaných seriálech. V 60. letech získal poprvé hranou podobu, kterou mu propůjčil Cesar Romero, jenž se objevil v televizním seriálu a následně i filmu s komediálním nádechem. Na konci 80. let ve filmu Batman vklouzl do Jokerova obleku brilantní Jack Nicholson a atmosféra v režii Tima Burtona znatelně potemněla.