Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku

Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu
Zobrazit dalších 12 obrázků
Jeden z nejvýraznějších režisérů československých pohádek a komedií ve věku 88 let odešel do filmového nebe.

Včera, 5. února 2019, zemřel ve věku 88 let český filmový režisér a scenárista Václav Vorlíček. Zemřel v nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze, jak o tom ČTK informoval jeho kolega Petr Zelenka. Podle magazínu Blesk Vorlíček trpěl rakovinou plic.

Narodil se roku 1930 v Praze, v letech 1951-56 vystudoval FAMU. Posléze jako asistent režie nastoupil na Barrandov, kde se rychle vypracoval v pomocného režiséra. Jeho prvním samostatným celovečerním snímkem byla kriminálka Případ Lupínek z roku 1960. U diváků nicméně zabodoval sci-fi komedií z roku 1966, Kdo chce zabít Jessii?, kterou připravil společně se scenáristou Milošem Macourkem, svým dlouholetým spolupracovníkem. „Jessie“ také předjímá jednu zásadní větev Vorlíčkovy tvorby – komedie (často s parodickým podtextem), které využívaly příměsi špionážního nebo sci-fi žánru. Postupně v obdobném stylu vznikly snímky Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967), „Pane, vy jste vdova!“ (1970) a Což takhle dát si špenát (1977).

Vedle elementů sci-fi, či špionáže začal Vorlíček přidávat do řady filmů (zasazených do jinak na první pohled obyčejné současnosti v Československu) také pohádkové prvky. Začalo to Dívkou na koštěti (1971), o pár let později to bylo Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), popřípadě Rumburak (1984). V tomhle duchu se nesly také Vorlíčkovy televizní seriály – Arabela (1980), Létající Čestmír (1983), Křeček v noční košili (1987) a o něco méně vydařené porevoluční pokračování Arabely – Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993).

Řada diváků jej však bude mít spojeného především s čistě pohádkovou tvorbou. V roce 1973 natočil Tři oříšky pro Popelku, které dodnes vyhrávají nejednu anketu o nejoblíbenější českou pohádku. Následně přišly ještě pohádky Jak se budí princezny (1977) a Princ a Večernice (1978). Pohádky točil Vorlíček i po revoluci, nicméně už nikdy se mu nepodařilo ani vzdáleně přiblížit k věhlasu jeho kariérních vrcholů.

To však nic nemění na tom, že nám režisér daroval ohromné množství skvělých komedií a pohádek, které se staly pilíři československé tvorby 60. - 80. let minulého století a zkrášlovaly dětství nejednomu z nás. Schválně dejte vědět v komentářích, co z Vorlíčkovy tvorby máte vůbec nejraději. Takže díky Václave! Budiž Vám země lehká, čest Vaší památce, upřímnou soustrast pozůstalým.

Dole v galerii můžete zavzpomínat na Vorlíčkovy filmy.

Zdroje: ČTK, Blesk; foto: Petr Novák - Wiki

Galerie: 13

Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu Zemřel Václav Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku | Fandíme filmu

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu

© 2011 - 2020 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest