Nejlepší režie
Velmi podobná situace jako u nejlepšího filmu se ve sledovaném období naskýtá i u kategorie nejlepšího režiséra. Za 18 let jich totiž Glóbus i Oscara ve stejném roce zvládlo získat hned 9 šťastlivců. V případě Glóbu se u režisérů neřeší žádné žánrové škatulky, všichni jsou seřazeni v jedné kategorii. Obě sošky se přitom ve sledovaném období podařilo vyhrát těmto tvůrcům:
ÚSPĚŠNÍ REŽISÉŘI NA GLÓBECH I OSCARECH
- 2004 - Peter Jackson (Pán prstenů: Návrat krále)
- 2005 - Clint Eastwood (Million Dollar Baby)
- 2006 - Ang Lee (Zkrocená hora)
- 2007 - Martin Scorsese (Skrytá identita)
- 2009 - Danny Boyle (Milionář z chatrče)
- 2014 - Alfonso Cuarón (Gravitace)
- 2016 - Alejandro G. Iñárritu (The Revenant – Zmrtvýchvstání)
- 2017 - Damien Chazelle (La La Land)
- 2018 - Guillermo del Toro (Tvář vody)
V tomto ohledu stojí za to zmínit hned tři zajímavosti. Tou první je skutečnost, že v posledních třech letech se posloupnost Glóbus -> Oscar v režijní kategorii vždy vyplnila. Za zmínku pak stojí také roky 2003 a 2013. V tom prvním se pozdější oscarový laureát Roman Polanski (Pianista) do šestice režisérů nominovaných na Glóbech vůbec nedostal. O deset let později se pak odehrála jiná anomálie, když vítěze Glóbů Bena Afflecka Akademie při oscarových nominacích úplně opomenula. A to i přes fakt, že opanoval i ceny cechu režisérů (Directors Guild of America) a jeho Argo bylo i králem oscarové noci. Bráno lehce statisticky, lze říci, že vítěz zlatého Glóbu má zhruba padesátiprocentní šanci, že získá také Oscara. Po lednovém ceremoniálu se z něj stává hlavní oscarový favorit, chleba se však láme především až u zmiňovaného asociace režisérů, která zpravidla vítěze nasměruje i k Oscarovi (ať už vyhrál Globus či nikoliv). A kdo je zatím volbou číslo jedna pro nedělní večer u zámořských analytiků? Momentálně nejčastěji ukazují na Alfonsa Cuaróna za jeho virtuozní režii snímku Roma.
Herec v hlavní roli
Hlavní herecké kategorie jsou podobně jako ty u nejlepšího filmu na Glóbech děleny do dvou žánrových škatulek. Z lednového ceremoniálu tak zpravidla vzejdou dva hlavní favoriti na Oscara, kteří si to o nejprestižnější sošku rozdají tváří v tvář. To, že jeden z nich zvítězil, se za posledních 18 let stalo hned ve 14 případech. Ony 4 výjimky se pak datují do let 2001, 2002, 2003 a 2009.
Přitom od doby, kdy se tak stalo naposled, a Colinu Farrellovi s Mickey Rourkem vypálil rybník Sean Penn za ztvárnění Harveyho Milka, uplynulo už 10 let. Co tedy poradit potenciálním sázkařům? Po rozdání Glóbů se u hlavních herců zaměřit na oba laureáty a ideálně vsadit na jednoho z nich. Nedávná historie přitom ukazuje, že úspěšnější bývají zpravidla protagonisti z dramat. Muzikál či komedie předurčily k úspěšné jízdě za Oscarem pouze dva uchazeče, a to Jamieho Foxxe (Ray) a Jeana Dujardina (Umělec). Nemluvě o tom, že i oscaroví laureáti v letech 2001-2003 byli všichni na Glóbech nominováni v kategorii dramatu.
Letos to v ní vypadá na nelítostný souboj dvou zpívajících pánů paradoxně nominovaných právě v dramatu – Ramiho Maleka za Bohemian Rhapsody a Bradleyho Coopera za Zrodila se hvězda. Klidně jim ale může ve finále (tedy až na Oscarech) vypálit rybník Christian Bale, který se proměnil téměř k nepoznání, když ztvárnil bývalého amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho ve snímku Vice. Ten je nominovaný v žánru komedie a muzikálu.