Joker 2 je násobně dražší než jednička a výrazně přesáhl svůj vlastní plánovaný rozpočet

Joker 2 je násobně dražší než jednička a výrazně přesáhl svůj vlastní plánovaný rozpočet | Fandíme filmu
Warner Bros.
Nikdy nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Protože herecké hvězdy si napodruhé nadiktují královské výplaty.

První Joker byl prakticky zázračný film. Dle dostupných informací se jej podařilo natočit za částku v rozmezí 60 a 70 milionů dolarů. Jen v kinech pak utržil neskutečnou 1 miliardu a 78 milionů k tomu! Další příjmy přišly v televizi, na domácím videu a skrz prodej tematických předmětů. Z Jokera se tak stal jeden z nejvýdělečnějších komiksových filmů vůbec, a to přesto, do kin vstupoval jako mládeži nepřístupný snímek, co na první pohled necílí na celé rodinky.

U dvojky pojmenované Joker: Folie à Deux už účetní rovnice tak výhodná nebude, protože náklady šly zásadním způsobem nahoru. Už úvodně ohlášená částka byla podstatně vyšší. Na začátku natáčení se uvádělo, že si produkce vyžádala zhruba 150 milionů. Podle informací magazínu Variety tahle suma nicméně byla výrazným způsobem překročena a rozpočet nakonec narostl zhruba ke 200 milionům dolarů.

Proč tolik? Jednotlivé osobnosti si řekly o patřičné gáže. Jen představitel hlavní role Joaquin Phoenix a režisér Todd Phillips dostali dle dostupných údajů každý 20 milionů na ruku. Lady Gaga v roli Harley Quinn potom dle různých zdrojů inkasovala 10-12 milionů dolarů. V tu ránu se blížíme nákladům prvního snímku a to jsme zaplatili teprve ústřední tři osobnosti.

Scenárista Scott Silver, producenti či Oscarem oceněná skladatelka Hildur Guðnadóttir také při návratu jednoznačně vyinkasovali víc, než při první štaci. Druhý film je navíc pojatý jako muzikál (minimálně částečně), ze svojí podstaty tak jde dopředu o nákladnější projekt. První Joker byl také provázený četnými úpravami dělanými za pochodu. Pakliže je podobně chaotické i natáčení pokračování, pak je narůstání nákladů nevyhnutelné.

Jenže jakkoliv je nabobtnání cenovky pochopitelné, ještě to neznamená, že by šlo o příjemnou skutečnost. Když ke dvousetmilionovému rozpočtu přidáme náklady na propagaci (které se u takhle drahého filmu mohou pohybovat prakticky kdekoliv mezi 100 a 200 miliony dolary), tak nám vyjde, že snímek v kinech potřebuje utržit zhruba 600-800 milionů dolarů, pokud se má zaplatit (zhruba polovinu z každé prodané vstupenky dostávají kina). Může se zdát, že vzhledem k výsledkům jedničky by to neměl být problém, ale mějme na paměti, že od časů covidu je divácká návštěvnost kin oproti dřívějším dobám značně rozkolísaná a prakticky žádný projekt nemá jistotu, že lidé opravdu přijdou. I kdyby však snímek utržil stejně jako jednička, nebo dokonce o něco víc, takový výdělečný zázrak, jaký předvedl Joker v roce 2019 už to zkrátka nebude.

Joker: Folie à deux podle nepotvrzených zvěstí má být muzikálem. Děj má být zasazený do prostředí ústavu Arkham, kde je Arthur Fleck zavřený. Zřejmě právě tam potká Harley Quinn, jež v komiksech vystupuje jako jeho doktorka, kterou Joker postupně manipuluje, týrá a má s ní pokřivený milostný vztah. Scénář filmu píše Todd Phillips, který pokračování zrežíruje, stejně jako první film. Joaquin Phoenix se vrací v hlavní roli. Harley Quinn hraje Lady Gaga, vrací se Zazie Beetz jako Sophie Dumond. Do nové role byli obsazení Brendan Gleeson, Catherine Keener, Harry Lawtey a Jacob Lofland. Podtitul snímku je medicínský termín, kterým se označuje „sdílenou psychózu“, tedy psychiatrický syndrom, při němž se bludy přenášejí z jednoho člověka na druhého. Datum premiéry je stanoveno na 3. října 2024.

Foto: DC Films / Warner Bros.

Zdroj: Variety

Přidat na Seznam.cz

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu | Upravit nastavení soukromí

© 2011 - 2024 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest

Zavří reklamu