TOP 5 filmů s baseballovou tématikou

TOP 5 filmů s baseballovou tématikou | Fandíme filmu
Světová séria klepe na dveře, což je bezpochyby pádný důvod k rekapitulaci nejpovedenějších filmových hitů s baseballovým nádechem.

Nejsem si úplně jist, jak velké procento našich čtenářů sleduje baseball či má o tomto krásném sportu alespoň nějaké povědomí, ale i tak jsem se rozhodl sestavit tentokrát TOPku na téma nejlepší baseballové snímky. Vybíral jsem z filmů natočených po roce 1980, aby v případě každé zde uvedené pecky existovala šance, že ji filmový fanda ještě sežene. Jelikož 24. října startuje v zámoří už 108. Světová série mezi vítězem American League a National League, je téma nadmíru aktuální (GO TIGERS!). Můj žebříček jasně opanoval Kevin Costner, protože se objevuje v celkem třech zde uvedených titulech. Jeho láska ke sportu, ať k baseballu nebo golfu, je v Hollywoodu dobře známa, tudíž není žádným překvapením, že se tento charismatický herec objevoval v celé řadě sportovních dramat.  

5. Hra snů / For Love of the Game (1999)

První zářez a hned moje srdovka. Hra snů je precizně natočené romantické drama, skrze které se dostáváme pod kůži postaršímu nadhazovači Detroit Tigers Billymu Chapelovi, jenž měl vždycky více štěstí v baseballu než v osobním životě. Ačkoliv potkal dívku svých snů, nikdy nedokázal překrásnou a věrnou Jane docenit, což mnohokrát rezultovalo v hádky a vážné konflikty. Na sklonku kariéry se musí rozhodnout, zda je prioritou číslo jedna stále ještě kariéra nebo již něco jiného. Režisér Sam Raimi odvedl kus dobré práce, přičemž nezapomenutelný je zejména herecký koncert Kevina Costnera, jemuž skvěle sekunduje nejen Kelly Preston, ale i John C. Reilly. Pořád mi v hlavě rezonuje kacířská myšlenka, že se jedná o můj nejoblíbenější Raimiho film.


4. První liga / Major League (1989)

Tohle je poněkud jiná káva, ačkoliv i První liga skrývá pod komediální slupkou nejedno morální poselství. Příběh o nesourodé a podceňované partičce spoluhráčů z týmu Cleveland Indians se dočkal několika pokračování, ale žádné nedosahuje kvalit hvězdně obsazené jedničky. Ve snímku režiséra Davida S. Warda se před kamerou sešli Tom Berenger, Charlie Sheen, Corbin Bernsen, Rene Russo, Wesley Snipes a Dennis Haysbert. Klasické underdog dobrodružství o cestě na výsluní je nadmíru zábavné a vtipné. Naprosto mu však dominuje postava Rickyho Vaughna, kterého ztvárnil potížista Charlie Sheen. Vždy mi naskočí husí kůže, když hlasatel na stadionu pustí do éteru rockovou pecku "Wild Thing".


3. Durhamští Býci / Bull Durham (1988)

Snem každého režiséra určitě je, aby jeho debut nebyl moc velkým propadákem. To rozhodně není případ Rona Sheltona, jelikož jeho prvotina Durhamští Býci je možná tím nejlepším, co ve filmografii kalifornského rodáka můžete nalézt. I když golfový Zelený svět je též hodně velkou bombou. Živelný příběh Býků z Durhamu je mixem sportovního dramatu a romantické komedie, jelikož v centru dění není pouze baseball, ale též láska k okouzlující a svůdné Susan Sarandon. O její náklonnost a přízeň se musí šarmantní Kevin Costner porvat se svéhlavým nadhazovačem v podání Tima Robbinse. Opětovně se jedná především o herecké galapředstavení ústředního tria.


2. Hřiště snů / Field of Dreams (1989)

A znovu Costner ve filmu s baseballovou tématikou, leč tentokrát s výrazně rodinnou orientací a jemným nádechem fantasy. Je vcelku férové dodat, že se jedná o snímek, v němž hra s míčkem a pálkou není ani zdaleka v hlavní roli. Tématem nostalgického Hřiště snů je dospívání a vyrovnávání se s životní změnou. Nádherná atmosféra, výborní protagonisté v čele s legendárním Burtem Lancasterem, podmanivá hudba Jamese Hornera, kvalitní režie Phila Aldena Robinsona a celkově feel-good pocit z předkládaného materiálu, to jsou parametry, jež dohromady působí nesmírně pohodovým a nenuceným dojmem.


1. Přirozený talent / The Natural (1984)

Klasika nad klasiky! Robert Redford v roli Roye Hobbse, neuvěřitelně talentovaného mladíka, jemuž se sen o úspěchu v profesionálním baseballu rozplývá před očima, když je v poměrně mladém věku těžce raněn. Hlavní hrdina musí překonat mnoho překážet, aby si o šestnáct let později splnil svůj velký sen. Rozhodně se nejedná o příběh vycucaný z prstu, jelikož scénář je inspirován skutečným incidentem, při němž byl v roce 1949 postřelen Ruth Ann Steinhagenovou hráč týmu Philadelphia Phillies Ed Waitkus. Díky fenomenální režii Barryho Levinsona, nadčasovému sportovnímu motivu a brilantním hereckým výkonům se Přirozený talent řadí k nejlepším žárnovým počinům vůbec.


To je TOP5 nejlepších filmů s baseballovou tématikou a samozřejmě je jasné, že vše se do výčtu nevešlo. Vzpomeňme na Hráče s Dennisem Quaidem, Velké vítězství s Madonnou a Tomem Hanksem nebo loňský Moneyball s Bradem Pittem. Snad se do vybrané společnosti přidá i drama Trouble with the Curve s Clintem Eastwoodem, Amy Adams a novopečeným ženáčem Justinem Timberlakem, jež snad dorazí na konci roku i do českých kin – zatím to tak bohužel nevypadá.

Jaká je vypadá vaše osobní TOP5?

Související články

Nejnovější videa z našeho youtube kanálu!

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu

© 2011 - 2020 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest