Top 5 found footage hororů

Top 5 found footage hororů | Fandíme filmu
Paranormal Activity 4 klepe na dveře, avšak v žánrovém moři je určitě mnoho zábavnějších úlovků, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Už velmi brzy dorazí do kin čtvrtý díl hororové found footage série Paranormal Activity, u jejíhož zrodu stál v roce 2007 izraelský režisér Oren Peli. Jelikož zavedené schéma funguje i nadále velmi dobře, alespoň z finančního hlediska, nemají tvůrci důvod něco měnit. Otázkou zůstává, jak dlouho to bude diváky v této formě ještě bavit, protože od prvního paranormálního dobrodružství se toho moc nezměnilo. Připomeňme si teď pětici found footage hororových snímků, které svými kvalitami zřejmě předčí předvídatelnou duchařinu.

5. Záhada Blair Witch / The Blair Witch Project

Snímek z roku 1999 je v rámci žánru skutečně legendární. Umně natočené dobrodružství partičky studentů, jejichž děsivé osudy v lesích poblíž Marylandu sledujeme skrze jejich vlastní materiál, je působivé a při navození správné atmosféry i docela mrazivé. Tvůrci do filmu investovali pouhých $60 tisíc a risk se jim královsky vyplatil. Záhada Blair Witch utržila celosvětově skoro $240 milionů a režisérské duo Daniel Myrick a Eduardo Sánchez se pěkně napakovalo. Pravdou zůstává, že se jedná o prostý a jednoduchý nápad, leč tentokrát vítězí forma nad obsahem. Neocenitelnou roli sehrála dokonale promyšlená marketingová kampaň, jež předcházela samotnému uvedení do kin. Zafungoval i tah s vypuštěním fámy, že jde o autentickou nahrávku, protože uměle vykonstruovaná pověra se začala mezi mladými lidmi šířit jako virus. Suma sumárum se jednalo o obrovský úspěch a podobné pokusy na sebe nenechaly dlouho čekat.

 

4. Lovec trolů / The Troll Hunter / Trolljegeren

Výjimečně originální záležitost, která čerpá inspiraci z norského národního folkloru. U nás trolové nepatří k nejoblíbenějším potvůrkám, ale v severských zemích jsou součástí nejrůznějších příběhů a báchorek. Bohatou mytologii si osvojil šikovný režisér André Øvredal a nabídl divákům napínavou dobrodružnou jízdu. Znovu se setkáváme s partou studentů, jenže tentokrát nepátrají po čarodějnici z Blair, ale skrze podivínského lovce trolů pronikají do tajů norských bájí a setkávají se s řadou nebezpečných stvoření. Pseudodokumentární forma funguje skvěle a překvapivě i triky jsou na docela dobré úrovní. Dostatek akce je zárukou nadprůměrné zábavy. Zcela logicky se již připravuje americký remake. A to byl Lovec trolů uveden v roce 2010.

 

3. Monstrum / Cloverfield

J.J. Abrams je mistrem v tvorbě marketingových kampaní a nejinak tomu bylo v případě hororového sci-fi thrilleru Monstrum z roku 2008, který autor seriálu Ztraceni produkoval. Režie se ujal talentovaný Matt Reeves, scénář napsal Drew Goddard a společně přinesli divákům strhující filmový zážitek. Ač snímek kopíruje snad všechna žánrová klišé, pořád se díky bezchybné formě daří navodit stísněnou a napínavou atmosféru. New York se bortí pod útokem děsivého monstra, zatímco my sledujeme osudy Roba a jeho přátel, kterým nenadálá katastrofa narušila večírek. Ačkoliv se většina diváků těší hlavně na samotné monstrum, opravdovým majstrštykem je způsob, jakým se tvůrci vypořádali se scénami, v nichž žádné potvůrky nevystupují. Tempo je vražedné a konec strhující.

 

2. The Poughkeepsie Tapes

Jsem si jist, že většina čtenářů o hororu The Poughkeepsie Tapes nikdy neslyšela, avšak pozornost příznivců found foutage formy vyprávění si určitě zaslouží. V roce 2007 natočil režisér John Erick Dowdle snímek, který působí vcelku realisticky, ale hlavní devízou je jeho intenzita. Velmi důležitá je i formulka "based on a true story", neboť ta dodává předvedenému materiálu správný náboj – ač se jedná o fikci. Kostru příběhu tvoří videokazety, jež jsou nalezené v opuštěném domě týmem detektivů. Na nich jsou zachyceny brutální a extrémně sadistické vraždy spáchané šíleným masovým vrahem - známým jako Water Street Butcher. "Autentické záběry" jsou nasnímány hodně nekvalitně, což ještě zesiluje celkově přesvědčivý a velmi nepříjemný pocit z filmu. Jedná se o výjimečně silný zážitek, pokud jste v tom správném rozpoložení.

 

1. [REC] & [REC] 2

To nejlepší na závěr! Zcela zaslouženě se na prvním místě vyhřívají první dva díly španělské hororové klasiky [REC]. Režisérské dvojici Jaume Balagueró a Paco Plaza se podařilo vytvořit takřka bezchybný mix napětí, brutality, akce a chytlavého příběhu. Lepší využití found footage prostě nenajdete a nejsem si jist, zda nás v blízké budoucnosti čeká podobný fičák. Příběh reportérky, která se shodou okolností dostane do domu plného krvelačných lidských bestií je v prvé řadě bravurně vygradovaný. Tvůrci postupně přikládají pod kotel a po pohodovém začátku směřujeme k totálnímu šílenství a naprosto ojedinělé scéně s nočním viděním, jež má neopakovatelný náboj. Vpravdě, zoufalá a bezradná atmosféra je všudypřítomná, čemuž napomáhá občas trochu epilepticky rozklepaná kamera. Španělé jsou momentálně zcela zaslouženě považováni za evropské krále hororového žánru, protože i pokračování je nesmírně zábavné.

 

Samozřejmě bychom našli více povedených found footage hororů, proto budeme rádi, když se s námi podělíte v diskuzi o vaše divácké zkušenosti. Klidně ke komentáři připíchněte i osobní TOPku.

Související články

Nejnovější videa z našeho youtube kanálu!

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu

© 2011 - 2020 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest