Herečka v hlavní roli
K ještě výraznějšímu překryvu mezi Oscary a Zlatými glóby dochází u herečky v hlavní roli, i zde však u Glóbů dochází k rozdělení na kategorii dramatu a muzikálu+komedie. Výjimky, kdy se ze dvou laureátek lednového ceremoniálu nestaly i držitelky Oscara, lze ve sledované 18 let dlouhé historii najít pouze 2. Prvním je rok 2002 a (ne)slavné oscarové vítězství Halle Berry, které si dnes většina lidí pamatuje spíše kvůli emocionálnímu záchvatu herečky při děkovačce. To druhý zmíněný rok 2009 byl naopak o dost zajímavější, hlavní ženskou roli tehdy na Oscarech ovládla Kate Winslet za Předčítače. Předcházel tomu však velmi zajímavý vývoj, na Zlatých glóbech byla totiž za tento part nominována a také oceněna „jen“ ve vedlejší herecké kategorii. V těch hlavních pak zvítězily Sally Hawkins za komedii Happy-Go-Lucky a… opět Kate Winslet, ovšem za roli v Nouzovém východu. Podrobněji vše znázorňuje tabulka níže.
Pokud bychom opět chtěli sledovat, zda zisk Oscara u Zlatých glóbů lépe předurčuje kategorie dramatu či muzikálu+komedie, je výsledek podobný jako v předchozích odstavcích. Z celkem 16 případů překrývajících se vítězek jich hned 12 vzešlo z dramat (vyznačeny tučně v tabulce). Na tuto kategorii se tedy vyplatí z neděle na pondělí upnout zvláštní pozornost. Největší favoritkou podle zámořských insiderů je zatím Lady Gaga za roli ve Zrodila se hvězda.
HEREČKA V HLAVNÍ ROLI (GLÓBUS + OSCAR)
- 2001 - Julia Roberts (Erin Brockovich)
- 2003 - Nicole Kidman (Hodiny)
- 2004 - Charlize Theron (Zrůda)
- 2005 - Hillary Swank (Million Dollar Baby)
- 2006 - Reese Witherspoon (Walk the Line)
- 2007 - Helen Mirren (Královna)
- 2008 - Marion Cotillard (Edith Piaf)
- 2010 - Sandra Bullock (Zrození šampiona)
- 2011 - Natalie Portman (Černá labuť)
- 2012 - Meryl Streep (Železná lady)
- 2013 - Jennifer Lawrence (Terapie láskou)
- 2014 - Cate Blanchett (Jasmíniny slzy)
- 2015 - Julianne Moore (Pořád jsem to já)
- 2016 - Brie Larson (Room)
- 2017 - Emma Stone (La La Land)
- 2018 - Frances McDormand (3 billboardy kousek za Ebbingem
Herec ve vedlejší roli
Pokud bychom z tohoto článku měli vytvořit ten nejsilnější tip pro potenciální oscarové sázkaře, pojil by se s kategorií herce ve vedlejší roli. Vítězové Zlatých glóbů a Oscarů se totiž v tomto případě za posledních 18 let prakticky překrývají. Oproti hlavním hereckým rolím se navíc ty vedlejší v případě Glóbů nedělí do dvou hlavních žánrových kategorií, vítěz těchto cen tak má i dle historických tabulek velkou šanci. Získat obě sošky v jednom roce se nepovedlo vedlejším hercům pouze ve čtyřech případech. Blíže je ukazuje tabulka níže.
Zajímavostí budiž v tomto ohledu rok 2007, kdy se pozdější oscarový vítěz Alan Arkin (Malá Miss Sunshine) do nominované pětice na Zlatý glóbus vůbec nedostal. Ještě před Oscary však ovládl ceny herecké asociace (Screen Actors Guild of America) a britské filmové akademie (BAFTA), takže jeho vítězství nakonec nebylo příliš překvapivé. Opačná situace pak nastala v loňském roce, kdy to laureát Zlatého glóbu Aaron Taylor-Johnson nedotáhl ani k nominaci na Oscara. V jádru však sázka na vítězství vítěze Zlatého glóbu za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli i na Oscarech nemusí být špatná volba. Zatím je za největšího favorita v očích zámořských expertů považován Mahershala Ali za roli v údajně výborném road movie Green Book.